ALTIN İMPLANTASYON HAKKINDA SIK SORULAN SORULARI CEVAPLIYORUZ. SİZ DE SORULARINZI BİZE İLETİŞİM FORMUNU DOLDURARAK İLETEBİLİRSİNİZ.

Altın İmplant için anestezi gerekiyor mu? Bir riski var mı?

Hayır genel anestezi gerekmemektedir. Altın implant uygulaması her yaştaki hastaya böbrek, kalp gibi kronik hastalıkları olsa dahi güvenle uygulanabilir. Biz akupunktur tekniği kullanarak ilgili akupunktur noktalarına uygulama yaptığımız için genel anestezi kullanmıyoruz.

Altın implant uygulaması ne kadar sürmektedir?

Uygulama implantasyon yapılacak bölge sayısına göre değişmektedir. Örneğin çift taraflı kalça eklemi için süre 25-30 dakika gibi olmakla beraber, bu süre diz, dirsek ya da omurga gibi bölgeler eklendikçe 45 dakika ile 1 saate çıkabilmektedir.

Altın İmplantasyonunun Yan Etkisi Var mı? Başka operasyon gerekirse engel olur mu?

  • Altın implant uygulamasını deneyimli bir Veteriner Hekim uyguladığı sürece bir yan etki söz konusu değildir. Başka bir operasyon için engel teşkil etmez. Sadece omurga üzerinde kullanılan altın tel bir nörolojik durumda MR çekimi gerektiğinde görüntüyü bozabilir. Bu da teşhis için bir dezavantaj oluşturur. Biz son 5 yıllık sürede MR çekimi gerekli olabilecek vücut bölgelerinde MR uyumlu implantlar kullanarak bu sorunu çözmüş durumdayız. Böylelikle MR çekimi sırasında görüntülerin bozulması ya da başka bir potansiyel sorunla karşılaşmazsınız. 


Altın implant sonrası özel bir bakım gerekir mi?

Altın implant uygulaması bitiminde hastanızı kliniğimize geldiği gibi yine yürür şekilde teslim ediyoruz. Gerekli olan tüm ilaç uygulamalarını yaptığımız için sizin uygulama günü yapmanız gereken hiç bir şey olmamaktadır. Uygulamadan sonra yine özel bir bakım, pansuman gerekmediği gibi, yara koruma ya da yakalık gibi bir gereksinim de bulunmamaktadır. Kaygan zeminlerde yürüyüş ve merdiven inip çıkmayı bir süre en aza indirmenizi öneriyoruz. Tasmalı olarak kontrollü yürüyüşleri hastaya göre programlayıp öneriyoruz. Yine her hastanın ihtiyacına göre bir destek programı da çıkartıp hastamızın kullanmasını istiyoruz.

Gold implant sadece ağrıyı mı kesiyor?

Hayır. Altın implantasyon ağrı kontrolü etkisi yanında bölgede kalsiyum göçünü en aza indirir. Böylece eklem kireçlenmesi ya da dejenarasyon hızını azaltmış olur.

Köpeğimde kalça displazisi var. Altın implant için daha genç dediler. Beklemeli miyim?

Altın implantasyon ne kadar erken yapılırsa etkileri sadece ağrı kesmekle sınırlı kalmayıp hastanın kas gelişimini de destekler ve rejeneratif etkileri de eklenince çok daha başarılı sonuçlar gözlenir. Hemen burada eklemek istediğim nokta kalça displazisi için 4 aylıkken röntgen çektirilmesidir. Bu röntgen PennHIP ya da distraksiyon röntgeni dediğimiz röntgendir. Neden 4 aylık diye sorarsanız JPS denilen basit bir operasyonun ancak 5 aylığa kadar yapılabilmesi diyebilirim. Bu basit operasyon şansını kaçırmamak için 4 aylıkken bu röntgeni lütfen çektirin. 

Gold implantasyonda altının dozu nedir? İmplantlar Kiloya göre mi uygulanıyor? İmplant sayısı nedir?

Gold implantasyonda altının dozu diye bir durum yoktur. 24 ayar altın kürecikler olarak her hastada standart akupunktur noktalarına ve aynı sayıda yerleştirilmektedir. Kilosuna ya da cüssesine göre bir uygulama söz konusu değildir. 

Köpeğimde Epilepsi var. Altın implant %100 etkili mi?

Hiç bir tıbbi uygulama için %100 garanti verilemediği gibi gold implantasyon için de böyle bir garanti verilemez. Ancak epilepside kullanılan ilaçlar özellikle karaciğer için toksiktir ve zamanla bu organla ilgili problemler ortaya çıkmaktadır. Gold implant uygulanan hastaların büyük bir kısmında ilaçlar kesilebilmektedir. Geri kalan hastalarda da kullanılan ilaçların dozu neredeyse yarı yarıya azaltılabildiği için ilaç yan etkisi de minimum olmaktadır. Ayrıca bu tip hastalarda Geleneksel Çin Tıbbı herbal ilaçlar ile diğer ilaçlar da kesilebilmektedir. 

Altın İmplant Manyetik Rezonans (MR) ve Tomografi (CT) gibi görüntüleri bozar mı?

Altın implantlar MR görüntüsünü bozabilir ancak tomografi ya da röntgen çekiminde görüntülerde bir bozulma olmaz. Ancak MR görüntülemenin en sık gerektiği durumlar baş bölgesi ile omurga olmaktadır. Bu nedenle biz yaklaşık son 5 yıldır baş ve omurga üzerinde MR görüntülerini bozmayan MR uyumlu implantlar kullanmaktayız. Bu nedenle böyle bir ihtiyaç olduğunda rahatlıkla MR ya da CT çekimi bu hastalarda yapılabilmektedir.

Köpeğimin bir kalçasına daha önce caput femoris rezeksiyonu yapıldı. Ancak ağrısı yine de var. Altın implant uygulanabilir mi?

Evet uygulanabilir. Bu durumda altın implant uyguladığımız ve yaşamına ağrısız, topallık olmadan devam eden pek çok hastamız var.

Köpeğime TPO operasyonu yapıldı. Ancak halen topallık devam ediyor; ağrısı var. Altın implant yapılabilir mi?

Doğrudur. TPO veya DPO yapılmış ancak topallığı ve ağrısı devam eden hastalarda da altın implant başarıyla kullanılmaktadır. Ancak bu hastalarda eğer kullanılan plaka açısında ya da plaka yerleşiminde bir sorun varsa altın implant ağrıyı kesmesine, topallığı büyük ölçüde azaltmasına rağmen içe ya da dışa basış şeklinde bir düzeltme yapamamaktadır.